Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
IM03TS
SnapVerified
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
Availability: In Stock
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the IM03TS by TE Connectivity and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the IM03TS
| Part Name | IM03TS |
| Manufacturer | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Dimensions (L x W x H) (Approximate) | .393 x .236 x .222 |
| Coil Power Rating (DC) | 140 |
| Contact Limiting Making Current (A) | 2 |
| Relay Type | IM Relay |
| Height Class (Mechanical) | 0 – 6 mm |
| Width | .222 |
| Insulation Initial Resistance | 1000000 |
| Contact Limiting Continuous Current (A) | 2 |
| Contact Switching Voltage (Max) (V) | 250 |
| Coil Resistance | 178 |
| Contact Current Class (A) | 0 – 2 A |
| Contact Arrangement | 2 Form C (2 CO) |
| Coil Type | Monostable |
| Voltage Standing Wave Ration (HF Parameter) (V) | 1.06 @ 100MHz |
| Contact Number of Poles | 2 |
| Contact Plating Material | Gold |
| TE Internal Number | 1-1462037-8 |
| Performance Type | Standard |
| Width Class (Mechanical) | 0 – 6 mm |
| Product Type | Relay |
| Terminal Type | PCB-THT |
| Contact Special Features | Bifurcated/Twin Contacts |
| Operating Temperature Range | -40 – 85 |
| Coil Voltage Rating (V) | 5 |
| Packaging Method | Tube |
| Insertion Loss (HF Parameter) | -.03dB @ 100MHz |
| Environmental Ambient Temperature (Max) | 85 |
| Length | 10 |
| Contact Switching Load (Min) | .1mA @ .0001V |
| Insulation Special Features | 2500V Initial Surge Withstand Voltage between Contacts & Coil |
| Insulation Initial Dielectric Between Coil/Contact Class | 1500 V – 2500 VA |
| Coil Magnetic System | Monostable, DC, Polarized |
| Actuating System | DC |
| RoHS | True |
| Isolation (HF Parameter) | -37dB @ 100MHz |
| Environmental Ambient Temperature Class | 70 – 85°C |
| Contact Voltage Rating (V) | 250 |
| Mounting Type | Printed Circuit Board |
| Weight | .026 |
| Contact Limiting Short-Time Current (A) | 2 |
| Contact Current Rating (A) | 2 |
| Contact Limiting Breaking Current (A) | 2 |
| Coil Power Rating Class | 50 – 300 mW |
| Height | .228 |
| Insulation Initial Dielectric Between Contacts and Coil | 1800 |
| Termination Type | Through Hole |
| Insulation Initial Dielectric Between Adjacent Contacts | 1000 |
| Length Class (Mechanical) | 0 – 10 mm |
| Environmental Category of Protection | RTV |
| Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts | 1000 |
| Contact Material | PdRu+Au |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 10 x 6 x 5.65 (mm) |
| Coil Voltage (V) | 5 (V dc) |
| Application | Signal |
| Maximum Switching Power Dc | 60 W |
| Coil Resistance | 178 (Ω) |
| Coil Power | 140 (mW) |
| Isolation Coil To Contact | 1.5 (kV) |
| Maximum Operating Temperature | +85 (°C) |
| Terminal Type | Through Hole |
| Maximum Switching Voltage Dc (V) | 220 (V dc) |
| Operating Temperature Range | -40 → +85 (°C) |
| Latching | No |
| Contact Configuration | DPDT |
| Maximum Switching Current Dc (A) | 2 A |
| Length | 10 (mm) |
| Maximum Switching Voltage Ac (V) | 250 (V ac) |
| Maximum Switching Power Ac | 62.5 (VA) |
| Number Of Poles | 2 |
| Features | Bifurcated Contacts, Low Coil Power Consumption |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Series | IM |
| Depth | 6 (mm) |
| Height | 5.65 (mm) |
| Switching Current (A) | 2 (A) |
| Minimum Operating Temperature | -40 (°C) |
| Contact Material | Gold Plated |
Inventory for the IM03TS by TE Connectivity from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
5,659
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
12,510
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
20,000
|
240 x $1.26
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
10,000
|
1,000 x $2.28
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
36,371
|
|
Visit Site | |
| Newark |
36,371
|
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
11,045
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
1,000
|
1,000 x $2.55
|
Visit Site | |
| TE Store |
5,759
|
|
Visit Site | |
| TTI Europe |
20,400
|
50 x $2.52
|
Visit Site | |
| Verical |
9,840
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
41,432
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the IM03TS
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.